SCR (Selektywna Redukcja Katalityczna) to układ oczyszczania spalin mający na celu redukcję tlenków azotu występujących w spalinach.
Zasada działania systemu polega na wtryskiwaniu płynu AdBlue do układu wydechowego pojazdu. Tam pod wpływem wysokiej temperatury i mocznika szkodliwe tlenki azotu zmieniają się w amoniak i dwutlenek węgla. Spaliny trafiają następnie do katalizatora SCR w którym większość tlenków azotu zamienia się w nieszkodliwy azot i wodę. Podobną technologię stosuje się od lat w autobusach i samochodach ciężarowych.

Naprawa Adblue Kielce

Stopień skomplikowania całego systemu powoduje liczne i kosztowne awarie mogące doprowadzić do całkowitego unieruchomienia pojazdu. W większości przypadków scenariusz wygląda bardzo podobnie. W przypadku awarii systemu SCR bądź braku płynu Adblue na liczniku auta zostaje wyświetlony odpowiedni komunikat z ostrzeżeniem.
W przypadku gdy kierowca zignoruje ostrzeżenie, silnik zostaje wprowadzony w tryb awaryjny a auto wyświetla komunikat o odliczaniu dystansu możliwego do przejechania przed unieruchomienia auta.

Po przejechaniu dystansu i odliczeniu licznika do zera trzeba liczyć się z tym, że po wyłączeniu silnika, jego ponowne uruchomienie będzie już nie możliwe.

Wyłączenie Adblue Kielce

Najczęstsze usterki systemów AdBlue:

  • Uszkodzenie pompy dozującej płyn AdBlue
  • Uszkodzenie wtryskiwacza AdBlue
  • Uszkodzenie sond tlenków azotu NOx
Naprawa Adblue Kielce

Dodatkowym czynnikiem powodującym częste oraz kosztowne usterki systemu jest fakt że płyn AdBlue nie jest odporny na silny mróz.
W temperaturze -10 st. C dochodzi do krystalizacji płynu dlatego w trakcie silnych mrozów, auto z układem SCR należy trzymać w ciepłym miejscu. Zamarznięcie AdBlue w układzie może spowodować uszkodzenie bardzo drogich części, np. pompy z tworzywa sztucznego.

Co zrobić w przypadku awarii układu AdBlue ?

Każdy przypadek jest indywidualny tak więc w pierwszej kolejności należy wykonać diagnostykę komputerową pojazdu. Nie wszystkie niesprawności układu powodują wygenerowanie kodu błędu. W takim przypadku należy wykonać diagnostykę z odczytem parametrów podczas jazdy. Ocena parametrów pracy układu przez doświadczonego diagnostę pozwoli zlokalizować źródło problemów.

Naprawa Adblue Kielce